خصوصی قانون اشتغال بیکاری اخبار اجتماعی

خصوصی: قانون اشتغال بیکاری اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار گوناگون نام این حیوان عجیب و دوست داشتنی چیست؟

به گزارش دیجی کالا، واقعیت این است که شباهت هایی میان پانداهای قرمز و پانداهای بزرگ وجود دارد، منتهی پانداهای قرمز روایت زیستی کاملا متفاوتی دارند که باعث شده ا

نام این حیوان عجیب و دوست داشتنی چیست؟

نام این حیوان عجیب و دوست داشتنی چیست؟

عبارات مهم : حیوان

به گزارش دیجی کالا، واقعیت این است که شباهت هایی میان پانداهای قرمز و پانداهای بزرگ وجود دارد، منتهی پانداهای قرمز روایت زیستی کاملا متفاوتی دارند که باعث شده است نه تنها از پانداهای معروف و آشنا شده، کوچک تر باشند بلکه در عمل خویشاوند زنده نزدیکی هم نداشته باشند. البته پانداهای قرمز همچون پانداهای سیاه و سفید، به خوردن بامبو علاقه وافری دارند و در ضمن بومی جنگل های مرتفع آسیا نیز هستند ولی همان طور که گفته شد، دانشمندان سیر تکاملی آن ها را متفاوت ارزیابی می کنند.

نام این حیوان عجیب و دوست داشتنی چیست؟

پاندای قرمز علی رغم نامش، شباهت چندانی به پاندای بزرگ ندارد.

به گزارش دیجی کالا، واقعیت این است که شباهت هایی میان پانداهای قرمز و پانداهای بزرگ وجود دارد، منتهی پانداهای قرمز روایت زیستی کاملا متفاوتی دارند که باعث شده ا

پانداهای قرمز را می توان به آسانی از روی رنگ قرمز منحصر به فرد خز بدنشان تشخیص داد. کارایی این رنگ متمایز در اصل استتار حیوان است چراکه پانداهای قرمز معمولا در جنگل هایی زیست می کنند که پوشش غالب گیاهی آن ها صنوبر هست. بر روی شاخه های درختان صنوبر نیز نوعی خزه به رنگ قرمز متمایل به قهوه ای و گلسنگ های سفید رشد می کند. موهای ضخیم و بلند خز این جانور که کل بدنش را می پوشاند به عالی ترین شکل ممکن با زیستگاهش تطابق یافته هست. ولی از نظر شکل ظاهری صورت نیز وجوه تمایز آشکاری دیده می شود.

دانشمندان معتقدند که رگه های سفید بالای چشم ها و روی پوزه به این منظور تکامل یافته اند که حیوان را از تابش نور خورشید مصون نگه دارند و کارایی همچون عینک آفتابی داشته باشند. از طرف دیگر پانداهای قرمز درخت زی هستند و به همین علت است که دم بلندی دارند که می تواند تعادل آن ها را بر روی درخت به خوبی حفظ کند.

تنها عضو زنده از یک خانواده

نام این حیوان عجیب و دوست داشتنی چیست؟

پانداهای قرمز تنها گوشت خوار آسیایی هستند که پاهایشان این حجم متراکم از مو را دارد، اگر به پاهای این پاندای قرمز دقت کنید، متوجه شباهت عجیب آن با پاهای خرس های قطبی می شوید. (منظور از گوشت خوار راسته گوشت خواران هست، به یاد داشته باشید که پانداها نیز از همین راسته هستند ولی گوشت مصرف نمی کنند.)

به گزارش دیجی کالا، واقعیت این است که شباهت هایی میان پانداهای قرمز و پانداهای بزرگ وجود دارد، منتهی پانداهای قرمز روایت زیستی کاملا متفاوتی دارند که باعث شده ا

پاندای قرمز تنها عضو زنده از خانواده سرخ پاندایان (Ailuridae) هست. باقی اعضای این خانواده همگی منقرض شده است اند. بحث بر سر موقعیت تاکسونومیک (رده بندی) پانداهای قرمز تا مدت ها بین دانشمندان داغ بود. در وهله نخست به عنوان عضوی از خانواده راکون ها شناسایی و توصیف علمی شدند (۱۸۲۵ میلادی) ولی مناقشات تا مدت ها ادامه داشت.

خصوصیات اکولوژیکی، بعضی شباهت های ظاهری در سر آن ها و البته دم راه راه ارزش دلایل محکمی جهت اثبات این مسئله به شمار می رفت ولی بعدها آنالیزهای (DNA) گروهی از دانشمندان را به این باور رساند که آن ها عضوی از خانواده خرس ها (Ursidae) هستند. با این وجود مطالعات ژنتیکی اخیر همه این فرضیات را رد می کند و آن ها را عضوی از یک خانواده مستقل به نام سرخ پاندایان معرفی می کند. مطالعات فیلوژنتیک مولکولی نشان داده که آن ها یک گونه قدیمی از راسته گوشت خواران(Carnivora) هستند.

نام این حیوان عجیب و دوست داشتنی چیست؟

فسیل های زنده

پاندای قرمز به طور میانگین بین ۳ تا ۶ کیلوگرم وزن دارد و از نظر جثه با گربه خانگی قابل قیاس است.

بسیاری از دانشمندان بر این عقیده هستند که پانداهای قرمز را می بایست به نوعی فسیل زنده قلمداد کرد چراکه در عمل هیچ خویشاوند نزدیکی ندارند و نزدیک ترین اجداد فسیلی آن ها حدود ۳ الی ۴ میلیون سال قبل روی کره زمین زیست می کرده اند. در آن وقت خویشاوند آن ها در آسیا و اروپا بوده اند ولی همین پناهندگی آن ها در کوهستان های هیمالیا است که نشان می دهد، آن ها مراحل تکاملی متعددی را جهت بقا و گذر از عصر مشهور یخبندان طی کرده اند.

قلمرو پانداهای قرمز از بخش های شمالی میانمار (برمه) شروع شده است و تا غرب ایالت های سیچوان و یونان چین کشیده شده است هست. در عین حال زیستگاه های مطلوبی هم در نپال، هندوستان و تبت دارند. عالی ترین زیستگاه آن ها جنگل های مرتفع با زیراشکوب بامبو هستند که این نوع جنگل ها را می توان در هیمالیا و کوهستان های اطراف به خوبی سراغ گرفت.

طول عمر پانداهای قرمز حدود ۲۲ سال تخمین زده شده است ولی در کل آن ها از حدود ۱۲ الی ۱۴ سالگی به بعد پیر می شوند. پانداهای سرخ ماده معمولا از ۱۲ سالگی به بعد زادآوری نمی کنند ولی نرها از این نظر مشکلی ندارند.

نزدیک به ۶ مطالعه متفاوت بر روی پانداهای قرمز انجام شد که نشان داد این گیاهخواران کوچک، زندگی در نزدیکی آبگیرها را ترجیح می دهند. بیش از ۵ تحقیق جامع نیز حاکی از آن بود که پانداهای قرمز به شدت نسبت به پوشش گیاهی حساس هستند و نواحی از جنگل را با پوشش ۷۰ الی ۸۰ درصد درخت ترجیح می دهند.

علاوه بر این، مطالعات جالبی در زمینه ترجیحات زیستگاهی آن ها انجام شده است که مؤید علاقه آن ها به نواحی شیب دار ولی پرهیز جدی ارزش از شیب های به سمت جنوب هست. جالب اینجاست که جمعیت های پانداهای سرخ در چین علی رغم سایر همنوعانشان ترجیحات زیستگاهی متفاوتی دارند.

یک خصلت خیلی جالب آن ها علاقه ارزش به گیاهخواری است چنانچه اغلب پایه غذایی آن ها را برگ های جوان تر تشکیل می دهد. آن ها همچنین از میوه، ریشه، علف و حتی گلسنگ ها نیز تغذیه می کنند. (یادآوری: خرس ها نیز عضوی از این راسته هستند منتهی از نظر رژیم غذایی به عنوان همه چیزخوار آشنا می شوند.)

چرا پانداهای قرمز اهمیت دارند؟

پاندای قرمز یک بار در سال فرزند به دنیا می آورد و نوزادان نیز اغلب در فصل تابستان متولد می شوند.

متاسفانه مطالعات بر روی پاندای قرمز هنوز به آخر نرسیده است و این فسیل های زنده آن طور که باید جهت ما آشنا شده است نیستند. همه این ها در حالی است که پانداهای قرمز نیز مانند بسیاری از گونه های جانوری منحصربه فرد با شتاب به سمت انقراض می تازند. در حال حاضر کم تر از ۱۰ هزار فرد از پانداهای قرمز در دنیا باقی مانده است و اتحادیه جهانی حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی (IUCN) آن ها را در رده در معرض خطر جای داده است.

بررسی ها و شواهد حاکی از آن است که ۵۰ درصد زیستگاه های پانداهای قرمز در نواحی شرقی هیمالیا جهت هر لحظه از دست رفته اند. جمعیت های پانداهای سرخ به دو علت عمده در معرض مخاطره قرار گرفته اند: ۱) در اختیار نداشتن درختان مناسب جهت لانه سازی و ۲) از بین رفتن بامبوها در بخش اعظم قلمروشان و همه این دلایل نیز متاسفانه ریشه در پاک سازی جنگل ها دارند.

واژه های کلیدی: حیوان | مطالعات | خانواده | دانشمندان | شباهت عجیب | اخبار گوناگون

نام این حیوان عجیب و دوست داشتنی چیست؟

نام این حیوان عجیب و دوست داشتنی چیست؟

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs